Oraşul balnear istoric

 

19-21 AUGUST

CEA DE-A XXIII-A EDIȚIE A FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR A MAGHIARILOR DE PRETUTINDENI

 

 

 

5700 Gyula, Grădina Cetății (Várkert)

Organizator: Societatea Culturală Nonprofit Kft. din Gyula, tel. +36-66/463-544

 

Dansuri și muzica populară de cea mai bună calitatea interpretată și adusă de artiști de seamă atât din țară cât și din străinătate este ceea ce vă pot promite organizatorii Festivalului Internațional de Folclor a Maghiarilor de Pretutindeni, căci este deja pentru a 23 a oară că se organizează acest eveniment în orașul nostru. Mai multe locații ale orașului nostru frumos, din centrul acesteia și din împrejurimi s-au anunțat interesate de a găzdui evenimente diverse în cadrul acestui festival inedit cu tradiție de peste două decenii.

În orașul nostru trăiesc și conviețuiesc multe naționalități: germani, români, slavi și maghiari care sunt interesați de păstrarea și cultivarea tradițiilor folclorice. Multe trupe de dansuri populare, profesioniști și amatori, copii și adulți există și activează în orașul Gyula și locațiile învecinate.

 

 

 

< INAPOI LA TOATE EVENIMENTELE