Körös-völgyi Sokadalom és Határmenti Összművészeti Találkozó - Gyula
A történelmi fürdőváros

XVI. Körös-völgyi Sokadalom

2015.06.26 - 2015.06.28
Bemutatkozás

 

 

 

XVI. Körös-völgyi Sokadalom

és Határmenti Összművészeti Találkozó

 

 

Az idei évad megnyitójára a vár előtt kerül sor 26-án, pénteken este hét órakor a sokadalmi téren. Ekkor nem csak a Várszínház 52. évada nyílik meg a Hazám, hazám dallamára zászló felvonással, ágyúlövésekkel, hanem a XVI. Körös-völgyi sokadalom is ekkor veszi hivatalosan kezdetét. Ezen a napon tartják IX. Országos Gyermektánc Fesztivál gálaműsorát, a vásárban népi mesterségek termékeit lehet megvásárolni, a népzene és a néptánc egész nap főszerepet játszik, de lesz gyermekjátszóház, kézműves bemutató, és meg lehet kóstolni a népi ételeket is.

 

 

Fotó: Pénzes Sándor

 



Program

 

 

 

XVI. Körös-völgyi Sokadalom

és Határmenti Összművészeti Találkozó

 

 

Program

 

A Körös-völgyi Sokadalom a Dél-Alföld népművészetének ünnepe Gyulán, a vár előtt kialakított sokadalmi téren

 

 

 

2015. június 26. péntek


15:45 Dűvő zenekar

16:00 Mezőberény, Orosháza, Szarvas, Tótkomlós Népi kézműves értékei című kiállítás megnyitója

16:30 IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

Mesemondók, énekesek, népzenészek, táncosok a határon innen és túlról: Dűvő Zenekar, Mezőberényi Szlovák Pávakör, Kovács László – Kamut, Szugyiczki Julietta, Németh Antal – Zenta, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Országos Szlovák Citeratábor gálaműsora, Borgula Benedetta – Köröstarcsa, Ahhozképest Népzenei Együttes – Dévaványa, Krajcsó Bence – Vésztő, Bartos Zsuzsa – Békéscsaba, Rabi Bendegúz – Gyula, Kiss Ferenc – Gyula, Tóth Gyula - Csökmő

 

19:00 „Idenézz a figurára” – táncház a tér öt pontján

19:30 A Körös-völgyi Sokadalom és a Gyulai Várszínház 52. évadjának megnyitója

 

20:30 A IX. Országos Gyermektánc Fesztivál gálaműsora a Sokadalmi színpadon

 

Közreműködnek: Dönöge Gyermek Táncegyüttes – Andocs, Cimbora Gyermek Táncegyüttes – Gyula, Rábai Ifjúsági Együttes – Békéscsaba, Hétpróbás Néptánciskola négy, öt és hétpróbás csoportja – Békéscsaba, Pesovár Ferenc AMI - Százhalombatta

 

 

 

 

 

 


 

 

2015. június 27. szombat


10:00 IX. Országos Gyermektánc Fesztivál - Gyermekjátszó

 

 

IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál


10:30 Borostyán Bábcsoport - Újkígyós

11:30 Virtus és parádé! Ki lesz a bajnok? – Játékmester Berta János vándorkomédiás

14:00 VIII. Dél-alföldi Fazekas- és a VII. Dél-alföldi Fafaragó Verseny

15:00 XIX. Békés Megyei Táncosok Találkozója


Közreműködnek: Turul Táncegyüttes – Geszt, Berecske Néptáncegyüttes – Mezőberény, Sarkadi Kis Bokrétások – Sarkad, Kis-Berényke Néptáncegyüttes – Mezőberény, Sarkadi Bokrétások - Sarkad, "Leg a láb" A.M.I. Árvalányhaj Néptánccsoportja – Mezőberény, Harsány Táncegyüttes – Körösnagyharsány, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Cimbora Gyermek Táncegyüttese, Sköcök Táncegyüttes – Szarvas, Kis-Sárréti Néptánc Egyesület – Okány, Kállai Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Körösdi Néptánccsoportja – Gyomaendrőd, Magyarországi Románok Hagyományőrző Táncegyüttese – Gyula

 

 

IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál


18:15 Langaléta Garabonciások – Vásári komédia

20:30 Békés Megyei Néptáncgála a Tószínpadon


Közreműködnek: Balassi Táncegyüttes – Békéscsaba, Balkán Táncegyüttes – Békéscsaba, Belencéres Táncegyüttes – Békés, Eleki Román Hagyományőrző Táncegyesület, Körösmenti Táncegyüttes – Gyomaendrőd, Tabán Táncegyüttes – Békéscsaba, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Berény Táncegyüttes – Mezőberény, Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes - Békéscsaba

 

 

 

 

 

 


 

 

2015. június 28. vasárnap


08:00 Körös-völgyi főzőverseny – szabadtűzön főtt ételek megmérettetése

11:00 A Viharsarok legfinomabb pogácsája – pogácsasütő verseny zsűrizése

12:00 A Körös-völgyi főzőverseny zsűrizése

 

 

10:00 A Berta Műhely bemutatja: Vándorszínház

 

14:00 VII. Dél-alföldi mézeskalács díszítő verseny

 

15:00 IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál


Közreműködnek: mesemondók, énekesek, népzenészek, táncosok a határon innen és túlról: Ifjú Bartók Muzsikusok – Békéscsaba, Galagonya Néptáncegyüttes – Bors, Kiss Ferenc – Gyula, Krajcsó Bence – Vésztő, Suttyomba Zenekar, Vincze Levente – Gyomaendrőd, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Szugyiczki Julietta, Német Antal – Zenta, Bartos Zsuzsa – Békéscsaba, Borgula Benedetta – Köröstarcsa, Király Sándor és barátai, Forrai Népdalkör – Kisiratos, Fülemüle Népdalkör – Körösladány

 

17:30 Virtus és parádé! Ki lesz a bajnok? – Játékmester Berta János vándorkomédiás

18:30 A Körös-völgyi Főzőverseny, a „Viharsarok legfinomabb pogácsája” – pogácsasütő verseny és a kézműves versenyek eredményhirdetése

19:00 Suttyomba Zenekar

 

 

 

A Körös-völgyi Sokadalom teljes időtartama alatt népi kismesterség bemutató, játszóház és népművészeti vásár várja az érdeklődőket:

 

az Artera Alapítvány Székelyudvarhely, a Bajai Kézműves Egyesület – Baja, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület – Békéscsaba, a Dél-magyarországi Alkotók Népművészeti Egyesülete – Csongrád, az Iharos Népművészeti Egyesület - Tárnok, a Napsugaras Dél-Tisza Menti Népművészeti és Kulturális Egyesület – Szeged, a Duna-Tiszaközi Népművészeti Egyesület – Kecskemét, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület – Szolnok, a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület – Debrecen, a Bihari Népművészeti Egyesület – Berettyóújfalu tagjainak közreműködésével.

 

Ismerje meg a kézműves mesterségeket: szövés, fonás, kosárfonás, fafaragás, hímzés, fazekasság, viseletkészítés, kovácsolás. A pásztorművészet tevékenységei: sallang-, és ostorfonás, pásztorkészség-, juhászbot-, állatmegjelölő-, csanak-, fakés-, bárányszoktató készítés.

 

A rendezvény ideje alatt minden nap íjászbemutatót tart a Kerecsényi Íjász Egyesület.

 

Az érdeklődők a rendezvény teljes időtartama alatt megtekinthetik a „Mezőberény, Orosháza, Szarvas, Tótkomlós Népi kézműves értékei” című kiállítást


A gyermekek mindhárom nap alatt régimódi játszótérenügyességi és népi játékokkal múlathatják idejüket.

 

Gazdag folklórprogram, magyaros vendéglátás várja a látogatókat.

 

 

 


 

 

Rendezők:


Balassi Táncegyüttes Működtetésére Alapítvány, Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft., Békés Megyei Népművészeti Egyesület, Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület, Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft., Gyulai Várszínház, Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Irodája


A rendezvény támogatói: Békés Megyei Hírlap, Gyula rádió, Gyula Város Önkormányzata, NAKVI, NEA, NKA, NMI, Rádió 1

 

 

 

 

A rendezők a műsorváltoztatás jogát fenntartják.