A történelmi fürdőváros

Várfürdő Almásy-kastély gasztronómia gyulai kolbász múzeum szigeterőd 1848/49 2018 advent Ady Endre agility airwheel aktív Almásy Denise Andor bohóc apartman Aqua Hotel Gyula Arad arcok árvíz bagolyvár Bagyinszki Zoltán Bakonyi Péter Balla Géza Bartók Béla Békés Békéscsaba beszélő épületek Biga Bimbi biosör Bodoki Károly Bodoky Kávéműhely Böjt Gergő bonbon borterasz borvacsora búzamező Cadeau CEBA címer civil Corvin család Corvin Hotel Gyula Creppy PalacsintaBistro családi Csigaház Panzió Csíki Sör csillagok diabetes disznótor Dobos István Dürer Dürer Terem ebédmenü egészség egy szép nap Gyulán egyesületek Elek Tibor életképek elixbeer Elizabeth Hotel élővilág Élővíz-csatorna első hó emlékezés erdő Erkel Ferenc Erkel Ferenc Emlékház Erkel Ferenc Múzeum Erkel tér escape room esküvő évforduló évszakok extrém fagyi fegyverletétel Fehér-Körös fejlesztés Fekete-Körös ferencesek festő folyószabályozás forgatás fotó Freddie futás garantált program geocaching Géza Konyhája gomba Göndöcs Benedek Göndöcs-kert Grebb gumiland gyógyvíz Gyula (kul)túra Gyula ízei Gyula név gyulai csili Gyulai Iskola gyulai lekvár gyulai májas gyulai méz Gyulai Méz- és Mézeskalács Feszt gyulai nyár gyulai pálinka Gyulai Pálinkafesztivál gyulai piac gyulai sör gyulai vár Gyulai Vár Jazz Fesztivál Gyulai Várszínház Gyulai Virágok Fesztiválja gyulakult gyulavári kastély hagyományőrzés halottak napja hangulatok harang háromváros Harruckern havas Gyula hell pizza helyek Herendi Himnusz Hlásznyik Attila horgászat I love Gyula idesüss InkPanther ízek Janicsák Veca játék Jojo Mayer Jókai Mór kajak-kenu kanári Kapus-híd karácsony karitatív hotel Kastély Zenei Napok kastélyok Kézműves Cukrászda Kézműves Sörfesztivál kiállítás királylátogatások Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési kiskastély-szárny Kisökörjárás kisvonat Knezic kocsma kocsmatúra Kóhn Dávid Kolbász- és Sódarmustra Komló konferencia konkurenciaharc konyha ördöge könyvtár koporsós fürdő Körös-völgyi Sokadalom kovács KÖVIZIG közösség Kreinbacher kultúra kútfúrás Ladics Ház Magyarország legszebb városai Magyarváros Manoya Marcos marketing Mátyás-kálvária mesélő falak Minden Magyarok Nemzetközi Néptá mindenszentek MNL Mogyoróssy János mosoly doktor mr piano műemlék műemlékvédelem műkincs művészek művésztelep Nagyszalonta Nagyvárad Németváros Nemzeti Vágta népművészet NERVE nyári évad Odalent Önkéntes Tűzoltó Egylet ostrom ősz otthon bárhol paprika paragility Partfürdő Patrióta Páva tanya Péterfy Bori & Love Band Petőfi Pick pite pizza programok Red Hole Music reformáció régészet rendezvény repülés retro Ride Zone Romantika Panzió Rondella RTL Scherer Sióréti Lovas Centrum solymászat sonka Sörpatika specialty kávé Stéberl András Stefánia-szárny study tour sült tök szabadidő Szabó Zé Szabó László Szálinger Balázs szállás Szanazug Szász János szauna Százéves Cukrászda szelfipont személyre szabott históriák szenior Szent Miklós park szerelmesek hete szilveszter színjátszás szivárvány sztorik Szűcs Krisztián SZŰCSINGER szuvenír tavasz tél templom tériszony természetesen Gyula Tibet Tisza István tiszavirág tisztaság tömlős gát Tourinform újraindulás uradalom útikalauz Várkert Városerdő városháza városnézés Várszínház vásár Végvári Napok végvári vitézek verseny Viharsarki Sernevelde Világóra Villa Harmónia virágok virágok a gasztronómiában Virágos Magyarországért virtuális időutazás víztorony wellness Wenckheim Zozo Kempf

A régi Komló

murmir / 2017.04.15.
0 Hozzászólások

A legcsinosabb és legmagasabb

 

Ma a Komlót (tegyük is hozzá egyből: nagyon helyesen) mindenki a mozi melletti szállodával azonosítja, de nem mindig volt ez így. Eredetileg ugyanis az egy számmal odébb, a Hétvezér utca és a Béke sugárút sarkán álló épületet nevezték így. A ház 1884-ben épült – akkor még földszintes kivitelben –, ifj. Kohlmann Ferenc kereskedő megrendelésére, ahogyan ez a Békés 1884. december 7-i számából is kiderül.

 

régi komló

 

„A „Komló“ vendéglő városunk legcsinosabb és legmagasabb földszinti épülete teljesen elkészült és elegáns felszereléssel rendelkezésére áll a helyi és vidéki nagyközönségnek. A teljesen új épületrész egy étteremből és egy kávéházból áll, mindkettő magas, világos és tágas terem, fő előnyük, hogy igen jó ventillátióval bírnak, mely a nagy füstöt és gőzt teljesen kizárja. A háztulajdonos Kohlmann Ferencz kereskedő úr megérdemli, hogy nyilvános elismerésben részesítsük ama nem csekély áldozatkészségért, amellyel városunkat egy igazán monumentális épülettel gazdagította. A kávéházzal párosult vendéglő bérlője Huszka János úr e minőségében széles körben annyira előnyösen ösmeretes, hogy éppen nem igényli a reklámot, meg is vagyunk győződve, hogy régi hívei mellé rövid idő alatt egészen új vendégeket is fog toborzani a városunkban most már helyiségre nézve is bármelyikkel jogosan versenyző új vendéglő.”

 

A toborzás jól mehetett, hiszen a kávéházra néhány évvel később emeletet húztak, amiben 18 vendégszobát alakítottak ki. A bővítés oka valójában a város egyetlen szállodájának, a 10 szobás Korona vendéglőnek a bezárása volt, melybe 1889-ben beköltöztették a frissen alakított pénzügyi igazgatóságot. Az épületet Scher Konrád építőmester 1890-ben fejezte be. A szálló 1908-ig maradt Kohlmanné. Az új tulajdonosok – Fischl Jakab és fiai – pedig 1911-ben nekiláttak a ma Komlóként ismert ingatlan kialakításának, de erről majd máskor.

 

régi komló

 

A régi Komló (mint épület) a legutóbbi időkig a vendéglátáshoz kötődött, sokáig Rock Caféként üzemelt, majd egy bérlő- és névváltás után, szépen felújítva, Mérges Koboldként folytatta és fejezte is be sajnos pályájának ezt a szakaszát. Jelenleg a Vodafone gyulai üzlete található benne.

 

 

Fotók: Gyula város története és Tóth Ivett